O tym, co wzrusza, chwyta za serce i pozwala na chwilę się zatrzymać i zadumać. Jednym słowem - garść wspomnień wartych zapamiętania.
Blog > Komentarze do wpisu

Przesądy nasze powszednie

Piątek 13-go

Dziś piątek, 13-go - dzień cieszący się złą sławą bardzo pechowego. Czy słusznie? Z pewnością tak, ale tylko dla tych, którzy w to wierzą. Nastawienie psychiczne odgrywa tu bardzo dużą rolę.

Różnego rodzaju przesądów i zabobonów jest wiele i każdy może przytoczyć własną listę, znacznie szerszą niż przebiegający drogę czarny kot czy zbite lustro. Na mojej, wyniesionej z domu rodzinnego liście też jest kilka takich pozycji. I co z tego, że nie wierzę - chyba kiedyś robiły na mnie duże wrażenie, skoro po latach je pamiętam?

 • piątek - zły początek
  dotyczy to każdego piątku w roku, niezależnie od daty w kalendarzu. Tego dnia nie powinno się rozpoczynać żadnych spraw, gdyż nic z nich nie wyjdzie. Biorąc pod uwagę, że moje dzieciństwo przypada na czasy, bez wolnych sobót - raczej nie ma to związku z tym, że na weekend i tak trzeba przerwać;
 • jaki piątek taki świątek
  jeśli piątek będzie dobry, to i niedziela taka będzie. Kiepski piatek nie zwiastuje wspaniałej niedzieli;
 • pająk ujrzany rano
  zwiastuje pecha, w południe gości, a wieczorem - wydarzy się coś dobrego;
 • w okresie od Bożego Narodzenia do Nowego Roku - nie można robić prania
  (w pralce, ręczne w misce się nie liczy), gdyż wywoła to w krótkim okresie czasu awarię jakiegoś sprzętu (pralki, lodówki itp.);
 • rozsypana sól
  zdecydowanie zwiastuje nieszczęście

Pewnie było tego więcej, ale na dziś przypomniały mi się właśnie te. Wprawdzie nie przywiązywano do tego większej wagi, ale jakoś funkcjonowały w domu na zasadzie "strzeżonego - Pan Bóg strzeże". Rygorystycznie przestrzegano zasady, że w żadnym wypadku do śmietnika nie może trafić chleb ani coś, co zostało poświęcone. No, ale to akurat zupełnie nie wynika z przesądów.


piątek, 13 maja 2016, marzatela
Tagi: przesądy


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:ministat liczniki.org


PageRank na stronę

Twoja wyszukiwarka