O tym, co wzrusza, chwyta za serce i pozwala na chwilę się zatrzymać i zadumać. Jednym słowem - garść wspomnień wartych zapamiętania.
piątek, 14 października 2016

Dzień Nauczyciela

Dziś, 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej czyli po prostu Dzień Nauczyciela (kiedyś była to oficjalna nazwa tego święta).

Z pewnością jest to dobry moment na nostalgiczne wspomnienia. Moja szkoła to 8-klasowa podstawówka i 5-letnie technikum. Moim zdaniem - dostałam bardzo dobre podstawy wiedzy, choć to głównie zasługa wielu wspaniałych nauczycieli, którzy o to zadbali. Chciało im się? Czuli powołanie? Widzieli sens w tym, co robią?
I jakoś mam wrażenie, że najbardziej w pamięci zapisali się ci, u których naprawdę trzeba było się uczyć, nie było lekko, łatwo i na luzie. Mam jednak wrażenie, że uczyli nas przede wszystkim myślenia, co zdecydowanie procentowało. W porównaniu z obecną nauką rozwiązywania testów i wpasowywania się w klucz - to zupełnie inny świat. Owszem, mam sentyment do tamtego systemu szkolnictwa, ale w aspekcie wprowadzanej właśnie kolejnej reformy oświaty nie wydaje mi się, aby powrót do tego, co było kiedyś miał sens. Zupełnie inne czasy, świat poszedł naprzód i taki powrót do przeszłości na pewno nie będzie skuteczny.

A wszystkim Nauczycielom w dniu ich święta złóżmy życzenia, aby im się chciało i aby widzieli rezultaty swoich działań.


piątek, 12 sierpnia 2016

Pracoholik

W kalendarzu na dziś, 12 sierpnia, przypada Dzień Pracoholika.

Nie uda się ukryć, że jest to swoisty rodzaj uzależnienia. Jak każdy inny nałóg - tak i nadmierne koncentrowanie się na pracy, w dłuższej perspektywie czasowej też nie przyniesie dobrych rezultatów.
Wiem, co to znaczy - sama przez wiele lat uciekałam przed innymi problemami właśnie w pracę. Otrzeźwiałam po śmierci bliskiej osoby, dopiero wówczas przyszło otrzeźwienie i radykalna zmiana trybu życia.

Praca jest ważna, ale nie może wypełniać całego życia, wszystko inne też musi mieć swoje miejsce. A ponieważ zaczyna się długi weekend - oderwijmy się od pracy i odpocznijmy przez tych kilka dni.

Miłego weekendu :)


piątek, 13 maja 2016

Piątek 13-go

Dziś piątek, 13-go - dzień cieszący się złą sławą bardzo pechowego. Czy słusznie? Z pewnością tak, ale tylko dla tych, którzy w to wierzą. Nastawienie psychiczne odgrywa tu bardzo dużą rolę.

Różnego rodzaju przesądów i zabobonów jest wiele i każdy może przytoczyć własną listę, znacznie szerszą niż przebiegający drogę czarny kot czy zbite lustro. Na mojej, wyniesionej z domu rodzinnego liście też jest kilka takich pozycji. I co z tego, że nie wierzę - chyba kiedyś robiły na mnie duże wrażenie, skoro po latach je pamiętam?

 • piątek - zły początek
  dotyczy to każdego piątku w roku, niezależnie od daty w kalendarzu. Tego dnia nie powinno się rozpoczynać żadnych spraw, gdyż nic z nich nie wyjdzie. Biorąc pod uwagę, że moje dzieciństwo przypada na czasy, bez wolnych sobót - raczej nie ma to związku z tym, że na weekend i tak trzeba przerwać;
 • jaki piątek taki świątek
  jeśli piątek będzie dobry, to i niedziela taka będzie. Kiepski piatek nie zwiastuje wspaniałej niedzieli;
 • pająk ujrzany rano
  zwiastuje pecha, w południe gości, a wieczorem - wydarzy się coś dobrego;
 • w okresie od Bożego Narodzenia do Nowego Roku - nie można robić prania
  (w pralce, ręczne w misce się nie liczy), gdyż wywoła to w krótkim okresie czasu awarię jakiegoś sprzętu (pralki, lodówki itp.);
 • rozsypana sól
  zdecydowanie zwiastuje nieszczęście

Pewnie było tego więcej, ale na dziś przypomniały mi się właśnie te. Wprawdzie nie przywiązywano do tego większej wagi, ale jakoś funkcjonowały w domu na zasadzie "strzeżonego - Pan Bóg strzeże". Rygorystycznie przestrzegano zasady, że w żadnym wypadku do śmietnika nie może trafić chleb ani coś, co zostało poświęcone. No, ale to akurat zupełnie nie wynika z przesądów.


niedziela, 20 marca 2016

Przebiśniegi

Od dzisiejszego poranka mamy astronomiczną wiosnę. Każdy kolejny dzień będzie już dłuższy od nocy.  

Google uczciło to tak:

Doodle - pierwszy dzień wiosny

 

A tu Brzechwa:

Wiosna

Naplotkowała sosna,
że już się zbliża wiosna.
Kret skrzywił się ponuro:
- Przyjedzie pewno furą...
Jeż się najeżył srodze:
- Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął: Ja nie wierzę,
przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął: - Wiem coś o tym,
przyleci samolotem.
- Skąd znowu - rzekła sroka -
ja z niej nie spuszczam oka
i w zeszłym roku w maju
widziałam ją w tramwaju.
- Nieprawda! Wiosna zwykle
przyjeżdża motocyklem!
- A ja wam tu dowiodę,
że właśnie samochodem.
- Nieprawda, bo w karecie!
- W karecie? - Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
że płynie własną łódką!

A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiaty za nią spieszą,
już trawy przed nią rosną
i szumią: - Witaj, wiosno!
środa, 11 listopada 2015

11 listopada - obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

Google też uczciło ten dzień:

Narodowe Święto Niepodległości

 


Tagi: doodle
10:39, marzatela , Kalendarium
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 56ministat liczniki.org


PageRank na stronę

Twoja wyszukiwarka